Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

0

Dojazd na łowisko i opis łowiska specjalnego nr 639 ,,Plaża"

zbiornik 639 plaża

Dojazd na łowisko: na rondzie Dolne w Jastrzębiu Zdroju skręcamy w ulicę Zdrojową, po około 50 metrach skręcamy w prawo na dogę szutrową obok bramy firmy handlowo-usługowej.
Łowisko specjalne nr 639 ,,Plaża" w obecnej postaci powstało około 1960 r wraz z budową kopalni węgla Jastrzębie i przez ponad 20 lat służyło jako osadniki, a także pobierano z nich wodę do celów eksploatacyjnych.
Wcześniej dla podniesienia atrakcyjności Jastrzębskiego kurortu w 1932 r przy stawie w Jastrzębiu Dolnym urządzono naturalną plażę.
W okresie międzywojennym plaża była jednym z ulubionych miejsc odpoczynku gości przybywających do uzdrowiska, którzy na miejscu mogli skorzystać z kąpieli i wypożyczalni kajaków.
Plaża z kajakami funkcjonowała jeszcze kilka lat po zakończeniu II wojny światowej. Wówczas staw był zasilany wodą z pobliskiej rzeczki Jastrzębianki, był płytkim naturalnym zbiornikiem. Około 1960 r wokół stawu usypano wyższe wały i podzielono saw na dwa zbiornki, przez co stawy zyskały na głębokości. Obecnie głębokość łowiska wynosi od 1 do 3,5 m, a różnica poziomu wody między stwami może być regulowana poprzez pidło. Powierzchnia wody wynosi około 3 ha.
W latach 80 XX wieku kopalnia Jastrzębie przestała korzystać ze stawów. Obecnie stawy służą wędkarzom, opiekunem wody jest koło PZW nr 81 ZDRÓJ-JASTRZĘBIE.
Na stawie pierwszym znajdują się 42 numerowane stanowiska, a na stawie drugim 36
Rybostan na łowisku: karp, amur, karaś, lin, leszcz, krąp, płoć, wzdręga, różanka, słonecznica, jaź, okoń, szczupak, sandacz, sum, węgorz.